Menu Zamknij

innowacyjne przygotowania do bierzmowania

Oto p. Maciej Tryburcy z Malcanowa. Mąż jednej żony, ojciec wielu dzieci.

Przybył kiedyś do Stolicy Mądrości, by zarazić mnie pewną ideą. Udało mu się.

Oto idea:

Czuwaj!

Kilka lat temu podczas naszego obozu w Jamnej natrafiłem w pustelni św. Marii Magdaleny na książkę dominikanina o. Jana Góry OP. Ten znakomity duszpasterz opisał w niej program formacyjny na podstawie pism św. Jana Pawła II do młodzieży. Jego wizjonerski pomysł powraca w Skautowym Kursie do Bierzmowania, który chciałbym Wam zaproponować.

Do udziału w kursie zapraszamy skautki i skautów z klasy VI i starszych, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania. Będziemy spotykać się przez 20 miesięcy (z przerwami na wakacje i ferie). Kurs ma być fascynującą przygodą w drodze do kolejnego sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego. Będą nas w nim prowadzić dwaj wielcy Papieże – Benedykt XVI, którego Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego będzie naszym źródłem wiedzy, oraz św. Jan Paweł II. W kolejnych miesiącach będziemy poznawać jego wskazówki dotyczące życia chrześcijańskiego, które przekazywał w orędziach na Światowe Dni Młodzieży.

“Postawcie na wielkie ideały, na wielkie sprawy. My chrześcijanie nie zostaliśmy wybrani przez Pana dla błahostek, idźcie zawsze dalej, do wielkich spraw. Młodzi, zaryzykujcie życie dla wielkich ideałów!”, mówił papież Franciszek do bierzmowanych. Chcemy razem szukać wielkich ideałów, wbrew atmosferze zniechęcenia, która nas otacza.

Każda osoba biorąca udział w kursie będzie pod opieką pary małżeńskiej wylosowanej spośród naszych szefów skautowych. Raz w miesiącu będzie spotykać się z nią indywidualnie przy ciasteczkach i herbatce i omawiać zagadnienia kursu. Będzie to też okazja, aby porozmawiać o swoich trudnościach i wątpliwościach.

Drugie spotkanie w miesiącu będzie przypominało zbiórkę formacyjną, w gronie młodzieży. Na tym spotkaniu uczestnicy będą wykonywać zadania harcerskie i zdobywać sprawności, które będą dostępne tylko na kursie.

Trzecie spotkanie w miesiącu będzie prowadzone przez naszego duszpasterza ks. Konrada Hasiora w kierowanym przez niego ośrodku przy ul. Brzeskiej w Warszawie. Będzie rozpoczynało się w kaplicy, gdzie ks. Konrad wygłosi krótką katechezę na temat zagadnienia omawianego w danym miesiącu. Następnie odbędzie się liturgia pokutna z możliwością spowiedzi. Po tym przeniesiemy się do świetlicy na agapę.
Kurs rozpocznie się 23 maja, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Aby do niego dołączyć, trzeba przesłać maila na adres maciek@wedrownicy.pl z prośba o przyjęcie i krótkim uzasadnieniem, dlaczego chcecie się przyłączyć (wiadomość wysyła kandydat, w porozumieniu z Rodzicami). Na zgłoszenia czekam do 15 maja.

Maciej Tryburcy

Do 15 maja można też zgłaszać się do mnie.

Niech Duch tchnie.

Alleluja!

22 maja ruszyliśmy. Kurs trwa.

ks Konrad Hasior 🙂